Outer tension – inner reaction
Külső erők – belső válaszok
Külső erők – belső válaszok, az OuterTension módszere
A tensegrity-mintában hat az OuterTension élménye. A rugalmas szalag zárt láncban illeszkedve a testre, feszültségével ellenáll, majd összehúzódásában visszacsapódva segít, könnyít a légzés belső mozdulatában, a járás diagonális, spirál-inga pördületében, avagy az állás elrendezésében, megnyúlt, függőleges, belső tánctól dinamikus stabilitásában. A külső feszültség — a tér — megszólítja, feléleszti, előcsalogatja a belső tónus – anatómiai sajátosságainkra leginkább illő – válaszait. Habeas corpus. A testünk a miénk. Az Outer Tension tapasztalatban sajáttá lesz azonnal — utasítások igénye és idegen kontrollja nélkül — a mozdulat.
A testszerkezet tónusának terapeutikus tapasztalatára külső feszültséget alkalmazó módszer, technika ez, mely a test tartó és mozgató dinamikájának egészére ható élményt nyújt, s mely élmény mélysége óhatatlanul, közvetlen, egyértelmű módon mutat irányt — a szenzitív anatómiai tapasztalatokból fakadó, új reprezentációk képződése által — testszerkezetünk ideális működéséhez. Az OuterTension szalag gyakorlatai enyhén túlozva, mélyítve a gravitáció akcióját — annak agonista jellegére hatva — serkentik a belső tónusok evolúciós anatómiai sajátosságainkra illő, antagonista válaszait. Az OuterTension élménye jelen van a mozdulatban: nem valamely hiányérzetre illő ígéretben, elérendő célként, hanem a kíváncsiság mély figyelmében, felfedezendőként, mely élmény nyomot hagy a testszerkezet érzékszerv-rendszerében. Nyomot hagy, ahogyan az erős napfény a retinán.
OuterTension gyakorlatok
A klasszikus indiai zenészek nem gyakorolnak, időt töltenek a hangszerrel. Az instruktív technikákra, módszerekre is illene ez talán: Ne gyakorolj, tölts időt a testeddel! Az OuterTension során nem valamiféle elérendő célként jelenik meg, s épül be ígéretes jövőképbe a sikeres mozdulat, hanem sajáttá válik azonnal. Az OuterTension mozdulatait nem lehet rosszul végezni, viszont akkor kell abbahagyni, s befejezni, amikor úgy éreznénk, azt szeretnénk az élményben, hogy az örökre úgy maradna.
Mutass többet...
Rejtsd el...
A testünkhöz való viszony megváltozásával, megváltoznak a mentális háttérfolyamataink is. A testszerkezet kérdőjel nélküli, folyamatosan megtapasztalható biomechanikai rendje az emocionális és a szimbolikus rendszereinkben is rendet teremt — és fordítva. A kettő — egy. Az egyensúly, az elégedettség, az életöröm alapérzése az ethosz birodalma talán, értékeléstől mentes: nem táplál, nem is igényel a világhoz való viszonyában semmiféle mentális megítélést, ítéletet, sőt, kioltja azokat. Nincs szüksége, hogy ítélkezzen, hogy mások megítélésében éljen, s nem vár dicséretre sem.
A test-tapasztalat, a gravitáció és a környezet inger-árama, a pillanatban hat. Benne az emberi test szerkezetének anatómiai sajátosságaira illő — a talaj és a tér impulzusaira adott — három-dimenzionális feszültséghálója, biomechanikai vektorrendszere. Mozdulataink keletkezésének vizsgálata a mentális háttérfolyamatok gomolygásától mentes, több százmillió éves hüllőagy tapasztalathoz vezet. A pillanat mélye tudattalan.
Mennél inkább válik testi valónk személyiségünk folyamatosságának forrásává, hordozójává, annál inkább oldódhatnak fel mentális háttérfolyamataink állandóságot biztosító emocionális mintái, intellektuális konstrukciói: a Rolfing® testterápia, az OuterTension mozdulat-élmények tapasztalata — a Test és Személyiség Képzés — ezen változás keretfeltételeire hat.
A testünk által tehetünk a legtöbbet önmagunkért. Civilizációnk válsága és az emberhez méltó túlélés záloga, az evolúció ugyanazon mély rétegében rejlik, zajlik. Testi valónk és a társadalmi közösségben való létünk megélésének alapvetően új mintái vannak születőben.
Outer tension – inner reaction
Functional body representations
(bemutató, Révész Sándor)
Contact Improvisation
Steve Paxton, New York 1972, dokumentum